הפתרון לכל הבעיות

בעיות הן לא המצאה חדשה. עם בריאת העולם ובמיוחד עם היווצרות האדם, לא חסרו בעיות. מקטנות ועד גדולות ובכל תחום שאפשר רק לדמיין, לכל אחד ואחת מאתנו יש בעיות מכל מיני סוגים. אם נתבונן במהותן של הבעיות וננסה לאתר מכנה משותף שמגדיר מצב או תופעה מסוימת כבעיה ניווכח לגלות נתון מעניין. כל בעיה מתחילה עם התנגשות מסוימת בין הרצוי למצוי. אותו פער מורגש ונחווה על ידינו כבעיה.

במילים אחרות, אם יכולנו לקבל את המציאות כפי שהיא ללא התניות וללא ציפיות היינו מגלים שאנחנו חיים בגן עדן מושלם נטול בעיות לחלוטין. אם נתמקד בנושא, נמצא כי מה שגורם לנו בעיות בחיינו, הוא לא פחות ולא יותר מעצמנו בכבודנו ולא הרהיטים או הבוס שלנו. לו היינו יכולים לנטרל את ההשפעות של המחשבות והביקורת שלנו על המציאות ועל אופן התנהלותה היינו נפטרים מיד מכל בעיה וסבל. חשוב לציין ולהדגיש כי הימנעות מסבל אין הכוונה לנטרול הרגשה של כאב. כאב הוא תופעה פיזית אך סבל לעומתו הוא היחס שלנו לאותו כאב ואותו יחס הוא שגורם לנו ברוב המקרים לבעיות בחיים.

לשם ההמחשה ניתן דוגמה, אם אדם הפסיד סכום כסף גדול באופן פתאומי ונותר ללא כסף, הוא יכול לקבל זאת כהזמנה להתחלה חדשה ולהכוונה מכורח המציאות לפנות לתחומים חדשים או לגלות את עצמו מחדש. באופן זה המקרה לא יהווה עבורו בעיה או סבל כי אם מעין הפנייה למקום חדש בחייו והתחלה של הדבר הבא. אם אותו אדם התייחס לכספו כמשהו שיוצא ונכנס, ממש כמו אויר, וכאל דבר שמלכתחילה לא היה שייך לו אלא לעתים מזדמן לידיו עבור שימוש מסוים ולעתים נלקח, אז יש סיכוי גבוה שהמצב שפקד אותו לא יוגדר כבעיה בעיניו.

במקרה שאותו אדם שהפסיד סכום כסף נכבד, היה קשור מאוד לכספו ותלה בו את כל אושרו ועתידו, התוצאה של אותו הפסד תהיה עגומה למדי והאדם ירגיש שהוא נמצא בבעיה חמורה. אנשים שנכלאו לסיטואציות מסוג זה מגיעים אפילו עד קיפוח נפשם.

החכמה היא לסגל יחס נכון ובריא לחיים, טרם מצאנו עצמנו טובעים בבעיות מכל כיוון. להפנים שכלום לא באמת שייך לנו ואנו רק מתבוננים במציאות וחווים אותה אך לא שולטים בה ולא יכולים לנבא מה יקרה או באמת לעשות משהו שישנה את מה שאמור לקרות מלכתחילה.

אדם יכול לחיות חיים ללא בעיות אם רק יפנים את מקומו בבריאה ויסגל יחס נכון ובריא למציאות. אנו חיים במציאות של שינויים בלתי פוסקים ורק אם נזכיר זאת איש לרעהו ונתבונן דרך משקפיים נכונות על המציאות, נגלה שהחיים ממש טובים.